wyszukiwarka
 
 
 
REKUPERATORY > ELEKTRA (FLEXIT) > S7 RE rotor
Rekuperator S7 RE rotor
Model S7 RE rotor jest przeznaczony do instalacji w małej i średniej wielkości budynkach. Może on być instalowany w pomieszczeniach gospodarczych, garażach i innych pomieszczeniach wewnętrznych odpowiadających zastosowaniu.

S7 RE rotor został zaprojektowany w sposób zapewniający optymalne parametry powietrza w domu przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Zużyte, ogrzane powietrze pochodzące z wnętrza domu jest pobierane przez anemostaty znajdujące się w kuchniach i łazienkach. Po przefiltrowaniu powietrze to jest dostarczane do wymiennika ciepła a następnie wyprowadzane poza dom przez kanał odprowadzający. Powietrze zewnętrzne jest transportowane kanałem doprowadzającym i przekazywane do agregatu. Po przefiltrowaniu powietrze to jest przekazywane do wymiennika ciepła gdzie jest ogrzewane przez powietrze wyprowadzane.
Sterowany elektronicznie element grzejny znajdujący się za wymiennikiem ciepła, zapewnia właściwą temperaturę powietrza, w sytuacji gdy temperatura zewnętrzna spada poniżej założonego poziomu.
S7 RE rotor jest wyposażony w elektroniczny układ sterujący, programowany z poziomu sterownika CI 50, montowanego oddzielnie poza urządzeniem. Przełącznik ten jest zwykle umieszczany przy wejściu do łazienki.
 
 Budowa urządzenia

S7 RE rotor jest umieszczony w podwójnej stalowej obudowie, wypełnionej 30mm warstwą izolującej termicznie i akustycznie wełny mineralnej. Wszystkie elementy łączące uzupełnione są uszczelkami tak by wyeliminować ryzyko utraty szczelności urządzenia. Agregat posiada z obu stron drzwiczki kontrolno Đ serwisowe, dzięki którym można dostać się do poszczególnych elementów urządzenia i wykonać czynności konserwujące lub naprawcze.


Wymiennik ciepła

Stanowią go płyty miliporowe i folia aluminiowa, tworzące sieć kanalików do przepływu powietrza. Wirnik obraca się z prędkością 10-20 obrotów na minutę. Stały kierunek obrotu pozwala na ogrzanie każdego kanalika powietrzem usuwanym, a następnie schłodzenie powietrzem nawiewanym. Zaletą tego wymiennika jest wysoka sprawność odzysku ciepła, dochodząca do 90%. Konstrukcja pozwala na odzysk nie tylko ciepła, ale także wilgoci.
Wymiennik obrotowy pokryty jest substancją higroskopijną, zimą odbiera ona wilgoć z powietrza usuwanego i przekazuje ją powietrzu nawiewanemu. Ponieważ powietrze nawiewane jest po podgrzaniu przesuszone, wymiennik będzie je nawilżał, poprawiając jego jakość w pomieszczeniu. Regulując prędkość obrotową można zmieniać wydajność i uniknąć zamarzania wilgoci na powierzchni wymiennika.


Element grzejny

Aby temperatura dostarczanego przez urządzenie powietrza była zawsze odpowiednia (szczególnie przy niskich temperaturach na zewnątrz domu), urządzenie zostało wyposażone w elektronicznie sterowany element grzejny znajdujący się za wymiennikiem ciepła. Jest on włączany jedynie w sytuacji gdy temperatura powietrza za wymiennikiem ciepła jest niższa od założonej.


Filtry

S7 RE rotor wyposażony jest w torbowy filtr doprowadzanego powietrza EU7, który wykonuje właściwe filtrowanie powietrza. Filtr ten zatrzymuje 97% cząsteczek większych od 0,5 µm (1 µm = 1/1000 milimetra) czyli pyłków kwiatowych, cząsteczek popiołu powstałego przy spalaniu itp. Stanowi to istotną zaletę dla ludzi cierpiących na uczulenia lub mających kłopoty z układem oddechowym. Pobierane z wewnątrz domu powietrze jest przepuszczane przez filtr EU3 zapewniający, że wymiennik ciepła oraz wentylator pozostaną nie zabrudzone. Opcjonalnie można zastosować filtr EU7 również w przypadku odzyskiwania powietrza z pomieszczeń domu.


Wentylatory

W urządzeniach zastosowano jednostrumieniowe wentylatory z umieszczonymi promieniście, wygiętymi w kierunku obrotu płatami. Wentylatory te posiadają wysoką wydajność nawet przy długich ciągach powietrza, oraz charakteryzują się niskim poziomem hałasu. Wentylatory są napędzane przez wysokiej jakości zewnętrzny silnik elektryczny. Napęd jest przekazywany przy zastosowaniu łożysk kulkowych. Wentylatory mogą być łatwo zdemontowane w celu ich oczyszczenia.
 
Parametry Jednostka Dane techniczne Uwagi
Wymiary gabarytowe [mm][dł/szer/wys] 900 x 550 x 900  
Masa [kg] 92  
Napięcie znamionowe [V] 230  
Bezpiecznik [A] 13  
Prąd znamionowy [A] 10,7  
Moc nagrzewnicy wtórnej [kW] 1,7  
Moc wentylatorów [kW] 2 x 0,375  
Moc całkowita [kW] 2,464  
Średnice złącz [mm] 200  
Prędkość wentylatorów [obr/min] 2000  
Maksymalny spręż dyspozycyjny [Pa] 600  

Filtry

A) wyciag EU7 kieszeniowy w standardzie
B) nawiew EU7 kieszeniowy w standardzie
Sterowanie panel CI 50 w standardzie
dsddsda